THAT'S ME

To tell you the truth much of my professional life has been turning around world of pragmatic numbers. Maybe it just me, but it drained out of my soul. I've been taking candid images for 10+ years, but when my first son was born, I picked up some serious lenses to capture him and 5-6 years later here I am now. You may say I am one of a male version of photography enthusiast who started as 'moms-with-a-camera' type. May seem funny, but seriously, and I am not shame of saying it. He gave me seed that has grown.

Save

Personally photography to me is experience, connection and my way of making peace with the world.

Save

That feeds my soul today.

Save

SOMETHING TO KNOW ABOUT ME

✓ I adore tasty and clever design especially in arhidecture, home/space, furniture.

✓ Some names in my tracklist: Band of Horses, Ben Howard, David Gray, R.E.M., Doc Gyneco, Macklemore, Metallica, Jaxy, Drew Barefoot, James Vincet McMorrow, Joe Purdy and every cover available in youtube of many my favorite songs

✓ Earlier I could never imagined myself as father, now I could never imagine not having two sons

✓ Usually I can't buy a beer from grocery without showing ID, I look.. let's say much younger than I really am. Cashier usually apologizes after :)

 

I've photographed in Denmark, Italy, Germany, Norway and my work has been published on several blogs and magazines.

 

 

 My work has been named The Best Reportage Photo & The Best Wedding Photograph of Estonia 2013.

 

 

 

 

 

 

Save

SEE ON MINU LUGU

Tegelikult enamus mu tööelust on keerelnud arvude ja finantsmaailma ümber. Ma ei tea kas asi on ainult minus, aga kuiv pragmaatilisus ja hingetus muutub aja jooksul kurnavaks. Olen küll 10+ aastat klõpsinud lilleõisi ja loojuvat päikest nagu me kõik ning keskkooli kunstiõpetuses tõsteti mind esile pilmapaistva abstratkse käsitluse poolest, aga kui sündis mu esimene poeg hankisin mõned tõsised objektiivid, et tema lapsepõlve jäädvustada ja siin ma nüüd olen. Võib öelda, et olen kunagiste fotograafiaga alustajate "emmed-kaameratega" tüübi meesversioon ja ma ei häbene seda öelda. Tema oli seemne istutaja.

Isiklikult on fotograafia minu jaoks tunnetus, side ümbritsevaga ja minu viis maailmaga rahu teha.

See toidab mu hinge täna.

MIDAGI OMAST

✓ Maitsekat ja nutikat disaini võin end unustada vaatlema jäädagi, eriti kui tegemist on arhidektuuri, kodu/ruumikujunduse või mööbliga

✓ Mõned tihedamini esinevad nimed, mida võib leida kuulatava muusika hulgast: Band of Horses, Ben Howard, David Gray, R.E.M., Doc Gyneco, Macklemore, Metallica, Jaxy, Drew Barefoot, James Vincet McMorrow, Joe Purdy ja kõikvõimalike lemmikute cover'id, mida iganes youtube-st võib leida..

✓ Kunagi varem ei kujutanud ma end ette lapsevanemana, nüüd ma ei kujuta ette elu ilma kahe ägeda kutita

✓ Toidupoodi minnes pean alati ID-kaarti kaasas kandma, sest kui tuleb uitmõte üks kerge õlu võtta.. ütleme nii, et ma näen noorem välja. Kassiiri kohmetus vabandamisel on iseenesestmõistetav - ise ka ehmataks sellist sünniaastat nähes :)

Work published in following magazines & blogs:

Fresh from Instagram, feel free to follow me @gerrysulp

Menu